I'm finally in Poland (unfortunately). After 4 weeks staying in between New York, Pennsylvania and Connecticut I thought I could share my memories with you. Long story short I stayed 2 weeks in PA and CN and then for the weekends I visited Manhattan. Now I will say while my stays in the first states people did dress quite... simple*. Now when you go to the fabulous New York you can find so many styles from Brooklyn urban to Soho diva ( I'm not talking only about women). I was mostly in Tribeca, Noho and Soho - which means that everything was magical from the clothes to architecture. My dad and I went to abc carpet - old ruined books started from 35$ but coming in there for inspirations never will hurt. Every boutique had clothes made with the world’s best materials. Coming in to one made you feel like staying there forever (isn't that right Kate Spade). And as Leandra Medine says "every restaurant in New York is a good one" #true. When searching for food in the city jungle almost every place was packed and when we found one (which was a miracle) we ate as any tourist would - cheeseburgers with French-fries (well-done precisely). Oh if I could stay there forever! And everyone was a sweetheart (the most friendly people there is in the world). Now coming back to the country side that if been staying all I need to say is go on my Instagram and see the videos and try thinking you were there. The views are breath- taking. From private beaches with sand full of shells and dry seaweed to zig-zap roads in mountains with a river beneath. A foggy they there is a beautiful one. I didn't take pictures just because of my fear of the airport breaking it and that it  wouldn't fit in my suitcase ( btw I fit minimally in the plane weight that was aloud, a little pat on the back for me). But next year ( if I go) there will be for sure more photos than just low quality Instagram pictures and videos! 

Jestem już w Polsce ( niestety ). Po 4 tygodniach w Nowym Jorku, Pensylwanii i Connecticut chce sie podzielić z Wami moimi wspomnieniami. Krótko mówiąc byłam po 2 tygodnie w PA i CN, a na weekend byłam na Manhattanie. Dobrze w tych pierwszych stanach ludzie ubierali się... prosto*. Ale kiedy się znajdujesz w pełem cudów NY to można znaleść ludzi w stylu brooklińskim urbanie od diwy z Soho ( nie mówię tylko o kobiet). Zwiedziłam przeważnie Tribeca, Noho, Soho - co znaczy, że wszystko było magiczne od ciuchów do architektury. Z tatą byliśmy w abc carpet - zniszczone książki zaczynały od 35$ (czyli ok. 105 zł). Ale żeby tam wejść na inspiracje nigdy nie szkodzi. Każdy butik miał ciuchy zrobione z najlepszych materiałów. Wchodząc tam miało się uczucie, że chcesz tam zostać na zawsze ( czyż nie Kate Spade). I jak Leandra Medine mówi " każda restauracja w Nowym Jorku jest dobra" # prawda. 
Podczas poszukiwania w miejskiej dżungli jedzenie to prawie wszystko było zajęte, a kiedy ( cudem) znaleźliśmy miejsce to wzięliśmy to co każdy turysta by wziął - cheeseburgery i frytki. Gdybym mogła tam zostać na zawsze! A ludzie tam są tacy mili (jeden z najmilszych miast na świecie o dziwo). Wracając teraz to bardziej wiejskiej strony Ameryki to wystarczy, że zobaczycie moje filmiki na Instagram i pomyślcie, że jesteście tam. Widoki zapierają dech w piersiach. Od plaże pełen muszli i wodorosty do szalonych dróg w górach a pod nim rzeka. Nawet pochmurny dzień jest piękny! Nie robiłam zdjęć z powodu strachu, że coś się stanie z nim w samolocie oraz że nie zmieszczę się w dozwoloną wagę wracając ( przy okazji minimalnie się zmieściłam a więc brawo dla mnie!). Ale za rok ( jak pojadę) to będą więcej niż tylko małej jakości zdjęć i filmiki z Instagramu. 


At the end of every day I felt blessed that I could go there after 4 long years of waiting. 
Thank you America for making my summer a perfect one. 

Pod koniec każdego dnia czułam się szczęśliwa, że mogłam po 4 latach czekania wrócić tam. 
Dziękuje Ameryko za idealne wakacje.